Dětská diecézní pouť v Bechyni 3.10. 2015

Odkazy na fotky z Dětské diecézní pouti:

Videopozvánka na Dětskou diecézní pouť v Bechyni: https://youtu.be/SC0-5hVSbjQ

.

Římskokatolická farnost Bechyně a Diecézní katechetické středisko

srdečně zvou na:

Dětskou diecézní pouť Bechyní

v sobotu 3. října 2015

Pouť je určena nejen pro děti, vítány jsou celé rodiny, mládež a především ministranti, kteří dostanou za svoji službu speciální dárek!

9.30 – začátek pouti na náměstí T. G. Masaryka v Bechyni před kostelem sv. Matěje – odtud ministranti půjdou v průvodu do kostela Nanebevzetí Panny Marie, následovat je budou ostatní poutníci

10.00 – v kostele Nanebevzetí Panny Marie začne mše svatá, hlavním celebrantem bude biskup Mons. Vlastimil Kročil, liturgii bude doprovázet soubor Třemšínská kvítka z Rožmitálu pod Třemšínem

11.30 – 12.30 – v klášterní zahradě vedle kostela se mohou všichni občerstvit z vlastních zásob a také zde budou mít své stánky časopisy Duha, Tarsicius a In, Bechyňské koláče, bude zde také možnost zakoupení drobných upomínkových předmětů a devocionálíí (Papežská misijní díla, Cor Jesu)

12.30 – klášterní zahrada - Teátr Víti Marčíka – Kolotoč pohádek

13.30, 14.30, 15.30 – možnost vybrat si z následujících aktivit na stanovištích (děti vždy ve skupině pod dohledem katechety nebo jiného dospělého):

1. Sv. Tarsicius – klášterní zahrada

2. Dokážu pomoci – náměstí T. G. Masaryka (vojáci z 15. ženijní brigády Bechyně)

3. Lanové centrum – zahrada paní Shoonerové (vojáci z 15. ženijní brigády Bechyně)

4. adorace před Nejsvětější svátostí a seznámení s řeholními řády – kostel sv. Matěje

5. výstava fotografií o rodině – Městské muzeum Bechyně na náměstí T. G. Masaryka

6. prohlídka zámku Bechyně – skupiny max. 45 lidí, vstupné plné 150 Kč, snížené 110 Kč, děti do 6-ti let zdarma (Panství Bechyně s.r.o.)

7. prohlídka města s průvodcem

16.45-17.00 – závěrečné požehnání v kostele Nanebevzetí Panny Marie

Přijeďte navštívit krásné lázeňské město nad řekou Lužnicí, které bývalo v minulosti významným poutním místem. Přijďte si v roce konání Národního eucharistického kongresu připomenout patrona ministrantů sv. Tarsicia, který pro eucharistii nasadil svůj vlastní život!

Článek do diecézního časopisu Setkání

Diecézní pouť dětí v Bechyni

Letošní dětská diecézní pouť se uskuteční v Bechyni na táborsku v sobotu 3. října. Děti a jejich doprovod přivítáme v krásném městě s bohatou historií, která sahá až do středověku. Mezi nejzajímavější místa ve městě patří zámek. Známý je také bechyňský most, někdy nazývaný Bechyňská duha, který se klene ve výšce 50 metrů nad skalnatým kaňonem řeky Lužnice. Zcela výjimečné je to, že po mostě zároveň jezdí auta, vlaky a chodí po něm chodci. Most byl loni prohlášen národní kulturní památkou. Železnice, která přes něj vede není ledasjaká, ale je to nejstarší elektrická dráha na území bývalého Rakouska – Uherska a vede z Tábora právě do Bechyně. Dráhu postavil v roce 1903 známý vynálezce František Křižík, který v Bechyni působil a žijí zde dosud jeho potomci.

Bechyně je také lázeňské město, ve kterém se léčí nemoci pohybového ústrojí.

V našem městě jsou tři kostely, z nichž dva budou do naší dětské pouti zapojeny. Největší z kostelů je klášterní chrám Nanebevzetí Panny Marie, který je součástí kláštera bratrů františkánů. Ti zde působili dlouhá staletí až do roku 1950, kdy museli klášter nuceně opustit. Po skončení komunistické éry se již do kláštera františkáni nevrátili a o kostel se stará bechyňská farnost. Kostel stojí na skále nad Lužnicí a patří k nejkrásnějším kostelům v naší diecézi. Zvláštností je, že se jedná o kostel dvoulodní a navíc vyosený, kdy presbytář je v ose pouze s jednou lodí kostela. Nejzajímavější je strop kostela, ve kterém se nachází diamantová (sklípková) klenba. Rozsáhlejší diamantovou klenbu nenajdeme v žádném jiném kostele v České republice.

Klášterní kostel býval významným poutním místem, na které putovaly tisíce lidí. Je zaznamenána celá řada uzdravení, ke kterým zde v průběhu staletí docházelo.

V tomto kostele zahájíme naši pouť mší svatou, které bude předsedat náš nový diecézní biskup Vlastimil Kročil, a kterou budou sloužit také kněží doprovázející dětské poutníky. Letošní dětská pouť bude zároveň poutí ministrantů, kdy si budeme připomínat jejich patrona sv. Tarsicia, který chránil svatou hostii, kterou nesl nemocnému, i za cenu nasazení vlastního života. Protože prožíváme rok Eucharistie, budeme si moci i tímto způsobem uvědomit její hodnotu.

Na náměstí je kostel sv. Matěje, kde se připravíme na mši svatou a půjdeme průvodem do kostela klášterního, kde bude mše sloužena.. U sv. Matěje bude pak připravený další program, především adorace Nejsvětější svátosti.

Po mši svaté bude probíhat program v dalších prostorách kláštera, zvláště na klášterní zahradě, kde uvidíme například divadlo Víti Marčíka.

Do programu pouti se zapojí také vojáci v bechyňského ženijního útvaru. Ti na několika místech připraví zajímavá stanovitě s ukázkou toho, k čemu je armáda užitečná a naučí nás, jak se správně zachovat v nebezpečných situacích, do nichž se můžeme dostat. Připraví také lanové centrum, ve kterém si budeme moci vyzkoušet svou šikovnost.

My v Bechyni se na pouť velmi těšíme a zveme všechny ministranty, ostatní děti i jejich dospělý doprovod do našeho krásného města.

P. Petr Plášil, bechyňský farář